Hoone rekonstrueerimine – lähene terviklikult
Rekonstrueerimistööde planeerimisel on esmatähtis läheneda hoonele terviklikult ja seda isegi siis, kui töid soovitakse teha osakaupa. Miks see on vajalik ning millele tuleks renoveerimistööde planeerimisel ja tellimisel tähelepanu pöörata, räägib hoonete rekonstrueerimisele ja ehitamisele spetsialiseerunud Conberg Ehituse tegevjuht Ert Soasepp.
Sageli näeme olukordi, kus on ette võetud rekonstrueerimine ning hoonele on tellitud uus fassaad või katus, aga kuna terviklik plaan puudub, siis on ehitustööd teostatud nii, et edasine rekonstrueerimine on oluliselt keerulisem ning kordades kallim. Eriti kummalised on need juhtumid, kus teostatud töödes pole arvestatud tulevikus väljavahetamist vajavate tehnovõrkudega, nagu vee-, kanalisatsiooni-, sademete vee või küttetorustiku ning elektri-, side- või päikesepaneelide kaabeldustega.
Seega on oluline projekti tellimisel silmas pidada, et hoone konstruktsioonide lahendused oleksid projekteeritud põhjaliku ehitusekspertiisi alusel, arvestades olemasoleva hoone võimalikult reaalset seisukorda. Selle käigus saab ühtlasi selgeks, milliseid hoone osasid tasub säilitada, mida lammutada ja mida renoveerida ning millised oleksid kõige mõistlikumad rekonstrueerimise lahendused. Terviklik projekt on ainus viis tagada kõrge ning ajas kestev ehituskvaliteet.
Rekonstrueerimisel kasutatavate ehitusmaterjalide valikust sõltub saadav kasu
Kasu mida loob hoone rekonstrueerimine sõltub suuresti ka ehitusmaterjalide õigest valikust. Kahjuks valitakse liiga sageli materjale vaid soodsast hinnast lähtudes või selle põhjal, mis toote infolehel kirjas. Iga kord ei ole see paraku nii lihtne. Tegemist on üldiste ja standardsete juhistega, kus kõiki erisusi ei ole võimalik kirja panna ning seetõttu ei saa neid alati toimivate lahenduste välja töötamiseks aluseks võtta. Sinna kõrvale on vaja eriteadmisi ehitise olukorra õigeks hindamiseks ning sageli ka konsultatsiooni materjali tootja tehnilise toega. Conberg Ehitus OÜ teeb koostööd mitmekümne eksperdiga, et kooskõlastada ehitusmaterjalidega seotud lahendusi. Ühtlasi oleme läbi pika ehituskogemuse jõudnud ka teadmiseni, et on materjale, mis lihtsalt ei sobigi kestma Eesti kliimasse.
Hoonetel, kus planeerimisele ja ehitamisele on omavalitsuse või muinsuskaitse poolt kehtestatud piirangud, on tavapäraste ehitusmaterjalidega peaaegu võimatu täita soojusläbivuse nõuet, mis vastaks ka sihtasutuse Kredex põhitingimustele toetuse taotlemiseks. Näiteks ajaloolise välisilme säilitamiseks ei lubata fassaadile teostada paksemat isolatsiooni kui 20-30 mm. Selliste olukordade tõttu oleme jõudnud uue põlvkonna isolatsioonimaterjalini, mis võimaldab 20-30mm kihina saavutada sama soojusläbivuse kui tavalise 200 mm ehitusvillaga. Viimase aja huvitavaim leid on nanovärv, mille 1-2 mm kihi paksus on võrreldav 50 mm kivivilla soojapidavusega.
Rekonstrueerimine olgu korrektselt ja reaalsust kajastavalt dokumenteeritud
Selleks, et hoone rekonstrueerimine jõuaks kvaliteetse lõpptulemuseni on oluline roll tugeval projektijuhtimisel, kohusetundlikul ja kogenud ehitusmeeskonnal ning regulaarsel järelevalvel. Kõikidel osapooltel peab olema ühene arusaam, mis on eesmärk, millised on tingimused ning mida tuleb kontrollida. Kui need tingimused ei ole kokku lepitud võib see viia kaootlise ehitustegevuseni, mille lõppkvaliteeti on väga keeruline hinnata.
Ehitaja valimisel soovitame välja selgitada, mis tasemel toimub ettevõttes projektijuhtimine ning kui asjatundlikud on objekti- ja projektijuhid. Hea oleks teada, kas hoone ehitustööde juhtimiseks on olemas plaan, ajakava, kvaliteedijuhised ja süsteemne kvaliteedikontroll. Sama olulised on rekonstrueerimistöödes kogenud ehitajad ning reaalsust kajastav dokumentatsioon.
Ehituslikud möödapanekud võivad karmilt kätte maksta
Probleemid tekivad harilikult siis, kui hoone rekonstrueerimine soovitakse ise ette võtta või otsitakse tööd teostama vabakutselisi ehitusmehi. Materjalide paigaldamiseks on küll oskused olemas, aga puudub sisuline haridus ja tehnilised teadmised ehitusfüüsikast. Oskamatusest või teadmatusest võib tekkida hoones liigne õhuniiskus ja konstruktsioonide sisesed kondensaadi tekked, mille tulemusena luuakse hea keskkond seenekolooniatele. Seen kahjustab konstruktsioone ja ajapikku võivad tagajärjed olla pöördumatud, kus konstruktsioonid on kaotanud kandevõime või kogu hoone vajab kapitaalremonti, et eemaldada tervisele kahjulike seente levik. Tegemist on ehitusliku veaga, mistõttu ei ole selliste kahjustuste puhul reeglina võimalik kindlustuselt ka hüvitist saada.
Probleeme võib tekkida teisigi. Näiteks kui ehitamisel ei täideta tuleohutuse määruse nõudeid, ei anna omavalitsus hoonele kasutusluba. Loa saamiseks tuleb puudused likvideerida ja ehitada vastavalt nõuetele, aga see võib tähendada teostatud tööde lammutamist ja ümbertegemist. Eesti ehitussektoris esineb kahjuks juhuseid, kus dokumendid on lihtsalt lubade saamise eesmärgil valmis kirjutatud, kuid need ei vasta reaalsusele ning inspektor ei pääse kontrollima suletud konstruktsioonide vastavust nõuetele. See tegevus on kasulik vaid ehitajale, kes pääseb vigase töö ümbertegemisest. Kannatavad aga inimesed, kes hoones elavad ning kellel võib õnnetuse tekkimisel puududa reaalne võimalus hoonest evakueerida, kuna miski ei takista tule kiiret levikut. Tuleohutusnõuded on loodud inimeste elude päästmiseks.
Kogemustega ehitaja annab töödele kindla garantii
Conberg Ehitus OÜ on aastast 2005, spetsialiseerunud hoonete rekonstrueerimisele ja uute hoonete ehitamisele. Selle aja jooksul on rekonstrueeritud tuhandeid ruutmeetreid eramuid ja hooneid, sealhulgas selliseid, kus tulenevalt piirkonna ajaloolis-kultuurilisest eripärast ning vajadusest neid säilitada on planeerimisele ja ehitamisele kehtestatud piirangud. See tähendab igapäevast koostööd muinsuskaitse ja omavalitsustega.
Ettevõte pakub klientidele terviklikku täisteenust, mille raames teostatakse ekspertiisi, projekteeritakse, taotletakse ehitusluba ja teostatakse ehitustööd koos seadusest tuleneva ehitusdokumentatsiooniga. Ehitise valmimisel taotletakse ka vajalikud kasutusload ning koostatakse muinsuskaitse aruanded. Vajadusel on Conberg Ehituse spetsialistid valmis aitama tellijaid sihtasutuse KredEx toetuste taotlemisel, et jõuda mõistliku aja ja suuremate probleemideta positiivse toetuse otsuseni.
Meie asjatundlik meeskond leiab igas olukorras tellijale optimaalselt parima lahendi lõpptulemuse saavutamiseks, kas eelmise või uue põlvkonna materjalidega. Conberg Ehituselt teenuse tellimine tagab kvaliteetse ehitusteenuse. Oleme välja töötanud oma ettevõttesisese projekti juhtimise mudeli ning meie ehitusmeeskond koosneb töötajatest, kelle töökogemus ehitussektoris on üle 10 aasta.
Eelneva praktika tõttu julgeme pakkuda oma töödele ka kolmeaastast garantiid, mis annab kliendile kindluse ja meile tagasisidet ning võimalust oma töödest õppida, et jõuda tulevikus veel töökindlamate lahendusteni. Ettevõte omab kindlustust nii ehitus- kui hooldusperioodiks ehk 36 kuud pärast ehitustööde lõppemist, et tagada kaitse tellija varadele ja investeeringutele. Meie missioon on pakkuda klientidele kultuurset, kvaliteetset ja terviklikku ehitusteenust, mille kõrgeim eesmärk on saavutada usaldusele põhinev koostöö. Meie visioon on olla ehitamisel esimene valik väärtust hindavatele klientidele ja eelistatud tööandja kõrge tootlikkusega töötajate seas.