Vannitubade sisekujundus
Conberg Ehituselt uuriti milliseid materjale vannituba kujundades valida. Küsimustele annab vastused meie tegevjuht Ert Soasepp.
Milliseid viimistlusmaterjale kliendid enim vannituppa valivad ja kuidas Teile tundub, mille alusel valik tehakse ?
Üldiselt on peamiseks trendiks on vannituba ehitades või remontides kasutada põrandate ja seinte viimistluskattena plaate. Rohkem domineerib kahhelplaat ja looduskivi kasutatakse minimaalselt efekti saavutamiseks. Märgade ruumide ehitamine on aastate jooksul palju loomingulisemaks muutunud. Sageli tellitakse lisaelemente ruumi kujundamiseks, näiteks kipsriiuleid, nišše, eritasapindu, mida hiljem viimistletakse plaatidega. Kuna enamus tellijaid soovib saavutada optiliselt suuremat ruumi, siis selle tõttu kasutatakse rohkem heledates toonides plaate, millega on võimalik kombineerida erinevaid värvi ja vuugi toone.
Oma klientide tagasiside põhjal oleme aru saanud, et väga keeruline on leida just neid õigeid, nende vannituppa sobivaid plaate. See tähendab, et materjalide ost on tihti emotsionaalne ja sobivate leidmisel on hind teisejärguline.
Loodussõbralikke ja alternatiivseid materjale kasutatakse vähe, kuna kardetakse, et materjal ei kesta märjas ruumis või nõuab liiga palju hooldust. Uudsust materjalide kombineerimisel kohtab projektides, kus Tellija on sisekujundajale andnud vabad käed. Alternatiivselt kasutatakse viimistluskihina puitu, struktuurkrohvi, värve, klaasi, looduskivi, marmorit, fototapeeti, epokatteid jm.
Milliseid reegleid ja eripärasid tasub vannituba ehitades traditsiooniliste/alternatiivsete materjalide valimisel jälgida ja milliseid vigu tehakse?
Alternatiivsete materjalide kasutamisel tuleb esmalt välja selgitada, kas materjali tootja üldse lubab seda töötlemata kujul märgades ruumides kasutada. Eriti ettevaatlik tuleb olla orgaanilistest materjalidest toodetega, kuna niiskuskahjustused soodustavad orgaanilistest ainetest toituvate seente teket. Seega on vajalik leida lahendus toote kaitsmiseks niiskuse eest. Arvestama peaks, et ühe projekti lahendused ei pruugi toimida järgmisel. Pimesi ei tasuks usaldada hobikorras nõuandjaid, foorumeid, vabakutselisi ehitajaid või ehituskaubanduses olevaid klienditeenindajaid. Lahendus peab olema terviklik ja arvestama hoone konstruktsioonide, ruumi veetõkke, ventilatsiooni, muude tehnovõrkude, planeeringu, kasutuskoormuse, seadmete ning materjali tootja nõuetega.
Kõik erilahendused peavad olema kooskõlatatud materjali tootjaga, kes annab oma toodetele garantii ja ehitaja ei tohiks iseseisvalt otsuseid vastu võtta. Unustada ei tohi ka hooldusjuhendeid. On materjale, mis vajavad iga aastast hooldust, puhastamisel erivahendeid või ei talu mingite ainetega kokkupuudet. Näiteks oli meil juhtum, kus klient ajas hooldamata heledale marmorile punast veini ning hommikuks olid tumedad plekid kivisse imbunud, mille eemaldamine oli väga kulukas.
Traditsiooniliste niiskust taluvate viimistlusmaterjalide kasutamisel piisab kvaliteetseks paigaldamiseks tootja poolsete paigaldusjuhiste järgimisest.
Näiteks on olemas erinevaid keraamilisi plaate, nii glasuuritud kui läbimassplaate ja neid erinevas suuruses, mida tähele panna, et tulemus vastaks ootustele?
Plaatide suuruse valikul tuleks järgida reeglit: väike ruum väiksed plaadid, suur ruum suured plaadid. Plaatide suurused tuleks kokku leppida enne kanalisatsiooni paigaldamist, kuna nende suurusest sõltub, mis lahendusega äravoolu kasutada. Suuremate plaatidega on keeruline trapi ümber nõuetekohaseid kaldeid plaatida ning sel juhul tuleb äravool lahendada seinaäärse renniga. Võimalik on erinevaid suuruseid kombineerida ja plaatida trapi ümbrused väiksematega. Arvestama peaks ka plaadi karedusastmega, et märja plaadi libedusest tekkivad ohud oleksid minimaalsed.
Kui võrrelda omavahel glasuuritud ja läbimassplaate, siis peamine eelis läbimassplaatidel on kulumise eluiga. Samas on eraklientide kasutuskoormus nii madal, et oma 12 tegevusaasta jooksul ei ole mul esinenud ühtegi juhust, kus glasuur oleks maha kulunud. Pigem on renoveerimise põhjuseks olnud sisekujunduse uuendamine, trendide muutumine, ümberehitus või vuukide määrdumine.
Tsemendi baasil vuugitäidetel on EPO vuukidega võrreldes lühem eluiga ja need määrduvad kiiremini.
Täismass-, käsitöö- ja looduskiviplaatide valikul soovitame Tellijal alati eelnevalt välja selgitada, mis on nende materjalide tootmishälve, et lõpptulemus vastaks ootused. Meil on olnud näiteks kogemus, kus 2,5-kuulise tellimusajaga looduskivist plaadid erinesid üksteisest paksuselt rohkem kui 10mm. Need ei olnud täisnurksed vaid rombid ning reljeefsusest tekkisid liitekohtadesse paljale jalale ohtlikud teravad servad. Nende plaatide paigaldus läks kalliks maksma, kuna iga tükk töödeldi ümber nii kujundilt kui paksuselt, sh tahuti pealmine pind ning lihviti liitekohtadest tasaseks. Tulemus jäi väga ilus, kuid kui Tellija oleks teadnud selle töö lõpphinda, siis ei oleks ta seda toodet tellinud.
Klientidel on üldjuhul ootus, et lõpptulemus jääb sümmeetriline ja veatu. Erimaterjalide puhul tuleb arvestada, et iga tükk võib olla erinev ning selle paigaldamine ei ole nagu valmisjoonistatud tapeedi mustrisse ajamine, vaid on ehitaja jaoks loominguline käsitöö. Töö ise võib olla teostatud väga kvaliteetselt ja tulemus efektne, kuid seda ei saa hinnata samade kvaliteedistandardite alusel kui tavalist glasuurplaaditud pinda.
Milliste ebatraditsiooniliste lahendustega olete kokku puutunud ja milliseid tingimusi seab niiskus ehitusele? On näiteks kodusid, kus vannitoas maas parkett või seinas tapeet, kui mõttekas selline lahendus on ja kas võtate selliseid projekte töösse?
Tänapäeval on materjalide valik väga suur. Selle tõttu on vannituba ehitades õigete materjalide ja lahenduste kombineerimisel kõik innovaatilised sisekujundusideed teostatavad. Erilahenduste teostamiseks on vaja eksperdi tasemel teadmisi ja piisavalt praktilist kogemust, et vältida hilisemaid püsivaid vigu.