Dušikabiin eluruumis?
Conberg Ehituse meeskonnalt küsiti, kas dušikabiin sobib eluruumi, mis ei ole eelnevalt piisavalt ette valmistatud.
Valmis dušikabiini paigaldamine ruumi, kus ei ole tagatud märgadele ruumidele nõutavaid tingimusi kahjustab väga suure tõenäosusega tervet hoonet. Niiskusest küllastunud õhust tekib eluhoonesse lisa niiskus, mis on kahjustuste põhjustaja.
Kõige suuremad probleemid tekivad kevadel, sügisel ja talvel, kui väljas on temperatuur külm ja õhuniiskus kõrge. Tagajärgeteks on tavaliselt higistavad aknad, viimistlusmaterjalide riknemine, niiskusest paisunud aknalauad ja hallituse teke. Hallitus võib tekkida ka kuivades ruumides kasutatavatele viimistlusmaterjalidele, kuna need ei ole mõeldud pidevat niiskust taluma. Kuivades ruumides kasutatavad materjalid ei sisalda biotsiide, mis takistaksid hallituse tekkimist. Hallitama võivad lisaks minna ka panipaikadesse, kappidesse pakitud riided, jalanõud, raamatud ja muud orgaanilistest materjalidest asjad.
Lisaks on suureks ohuks vee lekked dušikabiinist, mille puhul jõuab vesi ehituskonstruktsioonidesse. Eluruumides puudub vastav hüdroisolatsioon ja avarii trapp vee tõkestamiseks või selle juhtimiseks sobivasse keskkonda. Konstruktsioonidesse jõudnud vesi rikub viimistluse ja niiskus jääb umbsesse keskkonda, mis omakorda loob hea keskkonna seene tekkeks. Seen aga kahjustab konstruktsioone ja ajapikku võivad tagajärjed olla pöördumatud, kus konstruktsioonid on kaotanud oma kandevõime või kogu eluhoone vajab kapitaalremonti, et eemaldada tervisele kahjulike seente levik.
Selliste kahjustuste puhul ei ole enamikel juhtudel võimalik kindlustuselt hüvitist saada, kuna tegemist on ehitusliku veaga. Kõige nutusema stsenaariumi puhull võib olla rikutud ka kolmandate osapoolte vara, mis tähendab, et kindlustus hüvitab naabrile ehitustööd ja nõuab tekkinud kulu dušikabiini omanikult sisse.
Ruumis, kuhu paigaldatakse dušikabiin, peab olema kindlasti tehtud hüdroisolatsioon, sundventilatsioon ja avariitrapp vastavalt materjalitootja juhistele ning tuleks kasutada materjale, mis on mõeldud niiskust taluma. Unustada ei tohiks ka elektri ohutust, kuna vannitoas olevad valgustid, lülitid ja pesad peavad taluma niiskust.
Iga hoone koosneb erinevatest konstruktsioonidest ja lahendustest, mis tähendab, et vannitoa puhul tuleb arvestada just talle omaste eripäradega ning soovitav oleks tellida spetsialist, kellel on piisavalt kogemusi ja ehitusloogikat, et vältida hilisemaid püsivaid vigu.