Talvel ehitamine – mitte kõige parem mõte
Kergematel talvedel on võimalik ka madalatel temperatuuridel välitingimustes ehitustöid teostada. Talvel ehitamine on alati risk nii ehitajale kui ka tellijale ning selle miinustest räägib Conberg Ehituse tegevjuht Ert Soasepp.
Tellija seisukohast on kõige suuremaks riskiks puudused kvaliteedis, mis võivad väljenduda alles oluliselt hiljem. Kui talvel ehitamine on aga vältimatu, siis ei tohiks raha säästa järelevalve arvelt ega valida ehitajat ainult hinna alusel. Kvaliteetse lõpptulemuseni jõudmiseks on vaja regulaarset järelevalvet, väga head projektijuhtimist ja kohusetundlikku ehitusmeeskonda. Objektiga seotud osapooltel peab olema ühene arusaam, mis on eesmärk, millised on tingimused ja mida kontrollitakse. Kui tingimusi kokkulepitud ei ole, siis pole võimalik ka probleeme ennetada ja objektil võib suure tõenäosusega toimuda kulusäästlik kaootiline ehitustegevus, mille lõppkvaliteeti on väga keeruline hinnata.
Ehitaja valimisel tuleks välja selgitada, mis tasemel toimub ettevõttes projektijuhtimine ja kui kompetentne on projektijuht. Hea oleks teada, kas objekti ehitustööde juhtimiseks on plaan, ajakava, kvaliteedijuhised ja süsteemne kvaliteedi kontroll. Oluline on ka reaalsust kajastav dokumentatsioon ning kogemustega ehitajad, sh võiks ehitajal olla eelnevalt talvel ehitamise kogemus.
Talvisel ajal ehitaja valimine puhtalt hinna alusel on eriti kõrge riskiga ettevõtmine.
Hooajaväliselt on konkurents ehitusturul suurem ning tööpuudusest tekkiv surve võib ehitusettevõtja viia alapakkumiseni, kus ei arvestata talviste lisakuludega. Kahjumit püütakse vältida enamjaolt materjalitootjate paigaldusnõuete eiramisega ning sellega, et objekti ei köeta piisavalt. Võib juhtuda, et ehitaja loobub tööde lõpetamisest või tekivad hiljem kvaliteediprobleemid, mille parandamine võib osutuda kallimaks kui algne töö maksumus.
Viimasel aastakümnel on kaubandusse jõudnud palju tooteid, millele on peale märgitud miinuskraadid. See lubab väära tõlgendamist ning ehitusettevõtted kasutavad lepingutes klauslit, kus kütmist alustatakse alles tugevalt alla null kraadi. Enne sellise punktiga lepingu sõlmimist peaks tellija tutvuma, milline on materjali tegelik temperatuuri nõue aluspinnale, õhule ja toote kuivamise ajale. Miinuskraadid materjalil ei pruugi tähendada, et seda võib tingimusteta miinuskraadidel paigaldada. Näiteks on materjale, mille paigaldamisel peab nii õhu- kui aluspinna temperatuur olema minimaalselt 0 kraadi ning temperatuur võib langeda -5 kraadini alles peale kaheksat tundi kuivamist või tuleb toode segada enne paigaldamist sooja veega kindlal temperatuuril. Ehitusalal väheteadlik tellija peaks leidma enne lepingu sõlmimist sõltumatu esindaja, kes suudab kaitsta tema tegelikke eesmärke ja hoolib tagajärgedest ka peale ehitustööde lõpetamist.
Kui Tellija peamine eesmärk on ajas kestev ja kõrge ehituskvaliteet, siis on vaja paindlikku ja mõistvat suhtumist tähtajale.
Ilma ennustamine ei ole täppisteadus, aga tööde tähtaeg paljudele paraku on. Eesti talved on näidanud, et pehme talv võib kiirelt asenduda väga madalate külmakraadidega. Väga ekstreemsetes oludes ehitamine ei ole mõistlik ning soovitan sellistes tingimustes ehitustööd ajutiselt peatada. Ehitaja võib jätkata aja survel ning leppetrahvide hirmus tööd, kuid on üsna tõenäoline, et midagi läheb viltu. Madalad miinuskraadid ja lõikav tuul mõjub väljas töötavale inimesele stressina. Pikema aja vältel väheneb inimese otsustusvõime ja reaktsioonikiirus, mis ühtlasi tõstab oluliselt tööohutusriske.
On olukordi, kus talvel ehitamine on vältimatu. Sellisel juhul soovitan sellega arvestada juba ehitise projekteerimisel. Konstruktsioone on võimalik tehases valmis toota nii, et objektil toimub vaid monteerimine. Võimalusel oleks nutikas tellida tootjalt ka paigaldatavate toodete viimistlus. Näiteks värvkatteid ei tohi üldjuhul alla +5 kraadi paigaldada. Targa planeerimisega on võimalik hoida kokku raha ja aega ning viia kõik külmast tulenevad riskid miinimumini.
Talvist aega on mõistlikum pigem kasutada ehitaja otsimiseks.
Tööpakkumisi on vähem ja ettevõtetel on rohkem aega neile vastata. Sageli on ka hinnad soodsamad, kuna uueks hooajaks pole jõutud end veel välja müüa. Õige töövõtja leidmisel soovitan koheselt ka lepinguni jõuda ja tööde algus ära broneerida. Venitamine võib viia selleni, et talvel esitatud hinnapakkumine enam ei kehti või ehitaja loobub, kuna uued tööd on peale tulnud. Ehitushooajal on korralikku ehitajat palju keerulisem leida, kuna head tegijad on reeglina märtsis/aprillis juba aasta lõpuni välja müüdud.